Pořadatel: Farma Kostelecká lhota + Kateřina Rybová
Místo konání: Farma Kostelecká Lhota č.p.73, Kostelec nad Orlicí
Kdy: 31.5. + 19.7. + 20.9.2025
Ředitel závodů: Kateřina Rybová
Sekretář závodů: Kateřina Rybová
Veterinář: MVDr.Richard Minařík
Rozhodčí:
Ringsteward:
Hlasatel:
Prezentace jezdců a veterinární přejímka koní v den konání 7:15 - 7:45hod - jiný čas pouze po tel.dohodě !
Začátek závodů: 8:00hod
Kolbiště: pískové
Opracoviště: travnaté
Občerstvení: na místě zajištěno
Startovné: 280 Kč (jezdec/kůň/disciplína) splatné v hotovosti na místě
V případě přihlášení do 6 a více disciplín/kategorií je startovné 250Kč
(jezdec/kůň/disciplína)
Kancelářský poplatek: 150 Kč (startovní dvojice – neplatí pro děti s vodičem)
Ustájení: 400,-Kč/započatý den - omezený počet boxů !!
Podmínkou účasti je platné očkování koní + platné krve ne starší 12 měsíců
Uzávěrka přihlášek: 27.5. + 15.7. + 16.9.2025
Přihlášky zasílat na email: rybova.katerina@seznam.cz
Kontakt pro více informací: Kateřina Rybová 737 303 006
Disciplíny:
Kategorie:
Pokud disciplínu v dané kategorii neobsadí minimálně 3 jezdci, tak se kategorie v disciplínách slučují!
Jeden kůň může startovat v disciplíně vícekrát s jiným jezdcem (kromě western pleasure).
Jezdec mladší 18 let se může přihlásit i do kategorie dospělí.
Výstroj:
Westernové disciplíny: westernový klobouk, westernová obuv, košile s dlouhým rukávem. Pro mládež povinná přilba.
Anglické vybavení je povoleno: pro discplíny jízda zručnosti, pole bending, barrel race. Lze mít anglické sedlo i pro malé děti. Anglické vybavení je povinné u hunterových anglických disciplín Hunt seat equtitation + Hunter under saddle.
Výhry:
1.místo – pohár, stuha a věcné ceny
2. - 6. místo – stuha a věcné ceny
All around champion mládež - dle získaných bodů z disciplín v kategorii mládež, vyhlášení v září
All around champion dospělí - dle získaných bodů z disciplín v kategorii dospělí, vyhlášení v září
Jezdec sbírá body za jednotlivé disciplíny ve všech letošních termínech závodů ve své kategorii mládež/dospělí.
Poznámky:
Pořadatel neručí za úrazy jezdců a koní, za nehody nebo onemocnění, za ztráty předmětů a jejich poškození.
Pořadatel si vyhrazuje právo změny programu a omezení počtu startujících dle přijatých přihlášek.
Uhrazené poplatky se v případě odhlášení startovní dvojice v žádném případě nevrací.
Popis disciplín:
SHOWMANSHIP AT HALTER
Zde se hodnotí schopnost předvést koně na ohlávce v krátké úloze. Kůň je pouze rekvizitou. Soutěžící předvádí koně v kroku a klusu, couvání, zastavení a obrat okolo zádě. Hodnoceno je chování a pozornost koně a také soutěžící. Během disciplíny musí rozhodčí nechat postavit koně pro posouzení v halterovém postoji. I přesto, že se nejedná o žádnou módní přehlídku, měli byste sebe i svého koně patřičně upravit. Pro tuto disciplínu se zejména u koní amerických plemen používají kožené ohlávky, zdobené stříbrnými ornamenty a kožené vodítko s řetízkem. Pravidla přímo koženou ohlávku nepředepisují a je možné použít i běžnou, čistou, dobře padnoucí nylonovou ohlávku s klasickým vodítkem. Všichni soutěžící mohou vstoupit do arény najednou nebo každý zvlášť a jsou posuzováni individuálně od vstupu do arény.
WESTERN PLEASURE
V této disciplíně se hodnotí celá dvojice - jezdec a kůň. Rozhodující je kvalita chodů, způsob předvedení a výraz koně, který se společně s jezdcem prezentuje v kroku, klusu a cvalu. Provedení chodů je pomalé, ve velmi zkráceném klusu a uvolněném cvalu. Dobře přiježděný kůň pracuje na jemném, skoro neznatelném přilnutí, takže působí dojmem naprosté pohody mezi jezdcem a koněm a v pravém slova smyslu je to ježdění pro radost. Úloha je zcela jednoduchá – koně jsou předvedeni po obvodu kolbiště ve 3 chodech a na závěr se provede couvání po jednotlivcích. Kategorie mládež – jezdci budou předvádět své koně v kroku a klusu + couvání. Kategorie dospělý – jezdci budou předvádět své koně v kroku, klusu a cvalu + couvání.
WESTERN HORSEMANSHIP
Do kolbiště nastupují všichni jezdci, kde se seřadí zpravidla podle startovních čísel. Tato disciplína se skládá ze dvou částí - ze samostatné úlohy a z pleasure části (zde je na rozhodčím, jestli v této části nastoupí jen vybraní jezdci nebo všichni startující) Hodnocen je jezdec - jeho vzhled, chování, sed, používání pomůcek a celkový přístup ke koni, tak i kůň - musí reagovat na velmi jemné pomůcky a předvést požadovanou úlohu co nejpřesněji. Hodnocení je od 0 do 20 bodů s půl bodovým dělením. Deset bodu je pro hodnocení koně a vzhledu jezdce a za provedení úlohy je dalších deset bodů. Nejčastější cviky v této disciplíně: krok, klus, prodloužený klus, cval, obrat okolo předních či zadních nohou, zastavení, couvání. Další cviky, se kterými se můžete setkat na závodech vyšší kategorie: přeskok, kontracval, prodloužený cval, spiny, ustupování na holeň či jízda bez třmenů. Kategorie mládež – jezdci budou předvádět své koně v kroku a klusu. Kategorie dospělý – jezdci budou předvádět své koně v kroku, klusu a cvalu.
IN-HAND TRAIL
IN-hand trail je trail s koněm na ruce - na ohlávce bez uždění. Vodič se nesmí po celou dobu dotknout koně. Vede jej z jeho levé strany a plní úkoly a překážky na trase. Lze použít koženou, nylonovou nebo provazovou ohlávku.
TRAIL
Trail je přiježděnostní disciplína, která má ukázat, jak si kůň dokáže poradit s překážkami a úkoly, které mohou jezdce potkat ve volné přírodě nebo při práci na ranči. V trailu se můžeme setkat s těmito překážkami: projít brankou, ustupování nad kavaletou, couvání v obrazci, přejít přes mostek, otočení ve čtverci, překonávání kavalet ve všech 3 chodech, přenášení předmětu, obléct plášť apod. Hodnotí se jemné pobídky a chování koně při zdolávání různých překážek, bez zjevného zaváhání nebo strachu. Důležité je také plynulé projetí celé úlohy.
JÍZDA ZRUČNOSTI
Jízda zručnosti je podobná trailu s tím rozdílem, že je na čas a za chyby se místo trestných bodů přidávají trestné sekundy. Měřeno na čas, není tedy předepsán chod, jakým pojedete tzn.můžete, kde chcete, jak chcete rychle, ale musíte dodržet trasu, bezpečnost a překážky - za vynechání překážky nebo neúplné splnění překážky dostanete trestné sekundy.
LONG LINE
Předvedení koně na lonži ve všech chodech - krok, klus a cval na obě strany. Hodnotí se zde kvalita pohybu, chování koně na lonži a u mladých koní šance pro budoucí předvedení na show. Na předvedení je stanovený čas 1,5 minuty (cca 45sekund na každou stranu).
RANCH RIDING
Tato disciplína zahrnuje v sobě prvky reiningu, western horsemanshipu, trailu, ale hlavně je přirozenosti a proježděnosti koně. Třída je posuzována podle schopnosti koně pohybovat se vpřed a podle pracovní rychlosti při plnění povinných manévrů rančerského koně.
HUNT SEAT EQUITATION
Disciplína v anglickém sedle, obdoba Western Horsemanship. Tato disciplína se skládá ze dvou částí - ze samostatné úlohy a z pleasure části (zde je na rozhodčím, jestli v této části nastoupí jen vybraní jezdci nebo všichni startující) Hodnocen je jezdec - jeho vzhled, chování, sed, používání pomůcek a celkový přístup ke koni, tak i kůň - musí reagovat na velmi jemné pomůcky a předvést požadovanou úlohu co nejpřesněji. Hodnocení je od 0 do 20 bodů s půl bodovým dělením. Deset bodu je pro hodnocení koně a vzhledu jezdce a za provedení úlohy je dalších deset bodů. Kategorie mládež – jezdci budou předvádět své koně v kroku a klusu + couvání. Kategorie dospělý – jezdci budou předvádět své koně v kroku, klusu a cvalu + couvání.
HUNTER UNDER SADDLE
Disciplína v anglickém sedle, obdoba Western Pleasure. Koně se rovněž předvádí po obvodu kolbiště ve všech třech chodech, přičemž se posuzuje jemnost, kvalita a čistota chodu ve všech úrovních. Koně pro tuto disciplínu by měli umět plynule vykračovat dlouhými, nízkými kroky. Také by měli umět ochotně s co největším rozsahem prodloužit krok. Kvalita pohybu a pravidelnost chodů je rozhodujícím měřítkem. Kategorie mládež – jezdci budou předvádět své koně v kroku a klusu + couvání. Kategorie dospělý – jezdci budou předvádět své koně v kroku, klusu a cvalu + couvání. Chody
RANCH RAIL PLEASURE
Obdobná disciplína jako western pleasure, avšak s rančovní výstrojí jezdce i koně a s prostrornějšími chody. Kůň je předváděn ve všech třech chodech s přirozeným nesením hlavy. Klade se důraz na celkovou uvolněnost a klidnost koně, na pravidelnost jednotlivých chodů a jejich dopředný pohyb, který je pod kontrolou. Kůň by měl být na volnější otěži. Jezdec ukazuje koně i v prodlouženém klusu i cvalu, kde jezdec může vysedávat nebo stát ve třmenech. Držení hrušky při prodloužených chodech je povoleno. Nedoporučená je výstroj se stříbrem a show halenky.
BARREL RACE
Barrel Race je rychlostní disciplína - na čas, jezdí se dvoukolově a počítá se lepší čas. Tři barely jsou umístěny na vrcholech rovnoramenného trojúhelníku. Vzdálenost základny od startovní čáry je minimálně 9 m. Kůň s jezdcem musí mít možnost bezpečně objet všechny barely. Jezdci se začne měřit čas jakmile protne startovací čáru, která je vymezena kužely. Letmý start je povolen. Jezdec musí proběhnout stanovenou trasu od bližších barelů ke vzdálenějšímu, může si však vybrat, zda začne od levého či pravého barelu. Jakmile projede cílovou čárou je zastaven čas. Za poražení barelu je jezdec penalizován + 5sek. Je povolena pobídka pouze na zadní části koně, pobídka před podbříšníkem nebo na krku není povolená a vede k diskvalifikaci v daném kole. Diskvalifikace nastává při nedodržení trasy nebo její nedokončení nebo protnutí cílové čáry před dojetím trasy. V případě shodného času pojedou soutěžící se stejným časem rozjížďku.
POLE BENDING
Pole Bending je disciplína na čas, ježděná dvoukolově. V přímém směru od startu je umístěno šest tyčí o výši minimálně 1,8m, vzdálených od sebe 6,4m. Kůň s jezdcem musí mít možnost bezpečně objet všechny tyče nebo projet prostor mezi nimi. Jezdci se začne měřit čas, jakmile protne startovací čáru. Projede kolem tyčí, pak tyče projede dvakrát slalomem a nakonec jede podle tyčí do cíle. Pro zastavení času musí protnout cílovou čáru. Jezdec může tyče objet jak z pravé, tak z levé strany, ale musí přitom dodržet určený pattern. Je povolena pobídka pouze na zadní části koně, pobídka před podbříšníkem nebo na krku je nepovolená a vede k diskvalifikaci v daném kole. Za jakoukoliv shozenou tyč je penalizace + 5sek. Za nedodrženi paternu bude jezdec diskvalifikován. Za protnutí cílové čáry před dokončením trasy je diskvalifikace.
Jednotlivé disciplíny se řídí dle pravidel WRC + AQHA.
V případě dotazů ohledně disciplín mě kontaktujte – 737 303 006.